Ak si zakúpime nové okná bez náteru, v prvom rade si musíme zistiť, či nie sú napustené napr. Luxolom. V takom prípade musíme nechať okná najmenej niekoľko týždňov zasychať. Ak budeme chcieť okná natrieť vodou riediteľnými farbami, musíme pred náterom napúšťadlo z povrchu a pórov vyčistiť riedidlom (napr. C 6000). To platí aj pre borovicové okná zo živičného dreva. Je to tým, že sa jedná o mastné látky, ktoré zabraňujú priľnavosti náterov.
Skôr než začneme natierať, skontrolujeme, či sa dajú okná ľahko otvárať. V opačnom prípade je nevyhnutné miesta, kde dochádza k drhnutiu, zbrúsiť brúsnym papierom. Tu sa nevyplatí prácu zanedbať, veď každý náter túto vôľu znižuje.
Ak máme nová okná v čiastočne vlhkom objekte a nie sú opatrené napúšťacím náterom, je vhodné použiť Balakryl Napúšťadlo – ochranné fungicídne napúšťadlo na drevo, ktoré zabraňuje rastu drevokazných húb a plesní a napadnutiu drevokazným hmyzom.
Pre krycie nátery okien je najvhodnejší email na okná Balakryl Okná a dvere. Ide o vodou riediteľný email, ktorý je vhodný ako pre amatérske natieranie, tak aj priemyselnú výrobu okien alebo remeselníkov. Obsahuje špeciálne látky, ktoré chránia drevo pred účinkami ultrafialového žiarenia a poveternostnými vplyvmi. Náter veľmi účinne odpudzuje vodu, má výbornou priľnavosť k podkladu, veľmi dobrý rozliv a vynikajúcu trvanlivosť.
Nanáša sa na podklad, ktorý je dopredu napúšťaný a ošetrený základným náterom.Na základné nátery je vhodné použiť základnú farbu na drevo Balakryl Základ, ktorú pred aplikáciou emailu na okna Balakryl Okná a dvere prebrúsime brúsnym papierom.
Balakryl Okná a dvere nanášame v 1–2 vrstvách. Pred aplikáciou druhej vrstvy náter ľahko prebrúsime jemným brúsnym papierom. Prebrúsením sa zlepší priľnavosť jednotlivých vrstiev a súčasne sa odstránia jemné povrchové defekty napr. prach, ktorý napadal do mokrého náteru.
Podrobný pracovný postup pri natieraní okien emailom Balakryl Okná a dvere nájdete v príkladoch náterových postupov. Nátery okien natierané touto farbou sa nezlepia ani pri zvýšenej teplote a tlaku. Je vhodný na nové nátery aj renováciu starých. Na farebné nátery okien je možné použiť aj univerzálne farby Balakryl Uni Mat alebo Lesk.
V prípade náterov v bielych, krémových či pastelových odtieňoch odporúčame použitie základnej farby na drevo Balakryl Základ. Je to z dôvodu nižšej krycej schopnosti týchto odtieňov oproti napr. hnedým. Často sme práve na kryciu schopnosť týchto odtieňov upozorňovaný. Problém spočíva v tom, že titánová bieloba má nižšiu kryciu schopnosť ako napr. oxidy (kysličníky) železa (hnedé odtiene). To platí všeobecne pre všetky náterové hmoty a tie majú vždy horšiu kryciu schopnosť v bielych odtieňoch. Bolo by ju síce možné zvýšiť napr. vyšším prídavkom pigmentu, ale podstatne by sa znižovala tiež životnosť náteru. Preto sa začal vyrábať inovovaný Balakryl Uni Mat a Balakryl Uni Lesk s vyššou krycou schopnosťou a odolnosťou náteru. Tá bola ale dosiahnutá zlepšeným rozlivom pomocou reologických činidiel. Tým sa docielilo aj zníženiene žiaduceho efektu zanechávania stôp po ťahu štetcom po zaschnutí náterového filmu.
V základnej farbe je možné použitie viacej plnív, a preto má kryciu schopnosť vyššiu. Takže v prípade bielych okien použijeme na prvý náter zriedenú farbu Balakryl Základ. Druhý náter už neriedime. Chybou býva, že sa snažíme druhý náter čo najviac rozotrieť, a tak na dreve zostáva veľmi tenká vrstva. Potom sa nám zdá, že náter stále nekryje.
Pri vodou riediteľných farbách pri nátere štetcom sa musíme snažiť nanášať skôr hrubšiu vrstvu, teda štetec namáčať častejšie do farby a ľahko nanášať na drevo. Pri hnedých či tmavých odtieňoch nemusíme používať základnú farbu Balakryl Základ. Penetráciu, základný aj vrchný náter prevádzame priamo farbou Balakryl Uni s tým, že prvý náter zriedime podľa návodu. Dôležité je rovnako rozhodnutie o lesklosti náteru. Balakryl Uni máme v lesklom aj matnom prevedení.
V súčasnej dobe prevažná väčšina výrobcov okien dáva prednosť a tiež používa vodou riediteľné hrubovrstvé lazúry. Tieto lazúry zafarbujú drevo na požadovaný odtieň, zvýrazňujú jeho kresbu a dostatočná hrúbka náteru mu dáva krajší konečný vzhľad. Nátery lazúrovacím lakom vyniknú predovšetkým na oknách, ktoré sú z kvalitného dreva, dobre stolársky spracované. Okna, ktoré nespĺňajú túto podmienku, majú rôzne defekty a drevo nemá peknú kresbu, dokončíme radšej s krycími emailami.
Na nátery okien odporúčame hrubovrstvú lazúru Balakryl Telux. Táto vodou riediteľná lazúra je vhodná na náročné nátery dreva najmä vo vonkajšom ale aj vnútornom prostredí. Náter odpudzuje vodu, ale súčasne umožňuje difúziu vodných pár a tým, obrazne povedané, svojim spôsobom reguluje vlhkosť dreva, má výbornou priľnavosť k podkladu, veľmi dobrý rozliv, je trvale pružná a farebne stála. Dobrú ochranu a dlhú životnosť náteru na poveternosti v našom prípade na oknách zaručuje aj obsah UV absorbéru a špeciálnych látok, ktoré chránia drevo pred účinkami ultrafialového žiarenia a poveternostnými vplyvmi.
Lazúru Balakryl Telux môžeme použiť na nátery mäkkých drevín bežne používaných na výrobu okien (borovica, smrek). U niektorých drevín s vyšším obsahom trieslovín (napr. dub) môže vzniknúť pri povrchovej úprave tmavšie zafarbenie, ktoré je spôsobené reakciou tanínu s vodou riediteľnými lakmi. Pri týchto drevinách odporúčame vykonať skúšobný náter.
Pre nátery starších okien platí to isté čo pre nové okná. Rozdiel je iba v úprave povrchu. Odporúčaný spôsob obnovy náteru je závislý od stupňa znehodnotenia náteru starého. Je iste pohodlnejšie včas obnoviť vonkajší náter než čakať na napadnutie dreva mikroorganizmami.
V prvom prípade stačí dokonalé umytie starého náteru, odstránenie nepriľnavých častí, zdrsnenie a pretrenie emailom Balakryl Okná a dvere alebo Balakryl Uni. Miesta s odstráneným náterom je však treba najskôr opraviť, t.j. napustiť, keď bol náter odstránený až na drevo a následne pretrieť základnou farbou.
Tmel by sme mali používať čo najmenej a na vonkajších plochách vôbec. V miestach, kde sa tmel použije, je totiž znížená odolnosť voči poveternosti. Pod Balakryl Uni a Balakryl Okná a dvere sa hodí akrylátový tmel. Podrobnejší postup je uvedený v príkladoch náterových postupov. Samozrejme pred obnovením náteru je potrebné skontrolovať, či sa dá okno dobre zavrieť. V opačnom prípade je potrebné starý náter v miestach dotyku odstrániť.
Pri väčšom znehodnotení náteru je lepšie pristúpiť k odstráneniu starého náteru buď s pomocou chemického odstraňovača náterov alebo opaľovacou teplovzdušnou pištoľou.Pri tejto činnosti ale nezabudnite dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Pri opaľovaní starých náterov musíme rovnako myslieť na to, že pri pôsobení horúceho vzduchu na sklo by mohlo dôjsť k jeho prasknutiu. Preto pri nahrievaní držte vždy v druhej ruke ochrannú doštičku (napr. zo sololitu), ktorou ochránite sklo pred prílišným zahriatím.
Najväčšie nebezpečenstvo prasknutia je vždy v rohoch, kde je najväčšia vrstva farby a tým aj najdlhšia doba zahrievania.
Občas si nám niekto posťažuje, že poctivo okná opálil a aj napriek tomu nový náter nevydržal dosť dlho. To je spôsobené tým, že po opálení zostanú na povrchu mastné zvyšky z odstraňovaných náterov a živice. Preto je potrebné po opálení ešte okna prebrúsiť brúsnym papierom, dôkladne umyť riedidlom a ďalej postupovať ako pri nových oknách.
Rovnako nie je možné pretierať zašednuté drevo. To je už znehodnotené. Takúto vrstvu je potrebné v každom prípade odstrániť až na zdravé žlté drevo.
Pri odstraňovaní náterov môže dôjsť tiež k rozdrobeniu starého sklenárskeho tmelu. Tým musíme tieto miesta opäť opraviť. Tmel pred použitím dôkladne v ruke premiesime, aby mal rovnakú konzistenciu. Pokiaľ je príliš olejovitý, zabalíme ho najskôr do novinového papiera a prebytočný olej odsajeme. Potom sa tmel vtlačí do medzier a pomocou špachtle sa zahladí do roviny so starým tak, aby priľnul ku sklu a vytvoril vodotesný spoj. Sklenársky tmel je veľmi mastný a vysychá aj niekoľko mesiacov. Preto sa k jeho pretieraniu vrátime ešte raz po jeho vytvrdnutí a dôkladnom umytí.
Pri nátere je tiež dôležité, aby aj farba vytvorila tesnenie. Preto natierame spoj okennej tabule s rámom tak, aby farba bola asi 2 mm od skla. Tu si môžeme pomôcť napr. lepiacou páskou, ktorú nalepíme asi 2–3 mm od okraja okenného krídla na sklo. Páska sa odstraňuje, keď je farba takmer suchá. Keby uschla úplne, mohla by sa zlúpnuť aj s farbou. Iným spôsobom, je napr. použitie kúskov napr. sololitu, ktorý postupne pri nátere posúvame. Tým zabránime nerovnomernému naťahovaniu farby na skle.
BALAKRYL sa v posledných rokoch špecializoval na vývoj náterových hmôt pre výrobcov okien a dverí a tiež remeselníkov, ktorí sa zaoberajú ich povrchovou úpravou. Dnes už celá rada z nich používa náterové systémy pod označením Balakryl Okná a dvere a Balakryl Telux. Na základe doterajších výsledkov a skúseností sú niektoré výrobky z tejto rady určené aj pre vás. Tieto výrobky majú lepšie aplikačné vlastnosti a výsledky skúšok a praktickými skúsenosťami je preukázaná aj vyššia odolnosť a životnosť náteru.
17. 05. 2018
Značka BALAKRYL uviedla v máji 2018 na trh nové moderné odtiene univerzálnych farieb UNI. Pri výbere sme sa inšpirovali vami, našimi zákazníkmi. Do ponuky sme pridali tie odtiene, ktoré ste si dávali miešať na mieru v Miešacích centrách BALAKRYL.
"[* …
13. 04. 2018
Aj v tomto roku podporila značka BALAKRYL benefičné podujatie s názvom „Opri sa o mňa“.
„Veľmi pekne Vám ďakujeme za podporu benefičného kultúrneho podujatia s názvom ,,Opri sa o mňa“, ktoré sme aj vďaka Vašej podpore …
PODLAHOVÉ LAKY
Vyskúšajte si,
aký vzhľad
dosiahnete
s našimi lakmi
na drevených podlahách!
Flash aplikácia tu:
VYSKÚŠAŤ
Distribútor:
PPG Deco Slovakia, s.r.o.
Sad SNP 667/10, 010 01 Žilina