Prax ukázala, že betón nie je z dlhodobého hľadiska tak odolný, ako sa predpokladalo. Škody na železobetónových konštrukciách spôsobené koróziou dosahujú ohromných súm.
Pri tomto procese sa nepriaznivo uplatňuje karbonizácia betónu, pri ktorej dochádza vplyvom prenikajúcich kyslých látok z ovzdušia, najmä oxidu uhličitého na neutralizáciu alkalických zložiek betónu a zníženie alkality betónu. To pôsobí nepriaznivo na koróznu odolnosť oceľovej výstuže, pretože v alkalickom prostredí oceľ nehrdzavie, ale pri znížení alkality sa korózne procesy značne urýchlia. Vznikajúce korózne produkty (hrdza) zväčšujú objem, čo vedie od začiatku k praskaniu a neskôr aj odlupovaniu vrchných vrstiev betónu. To umožňuje prístup oxidu uhličitého do vnútorných častí konštrukcie, čím sa ďalej znižuje alkalita betónu a korózia oceľovej výstuže sa urýchľuje. Postupne môže dôjsť až k porušeniu statických vlastností celej stavby.
Preto je výhodné chrániť celý povrch zatiaľ nenarušenej konštrukcie špeciálnymi nátermi, ktoré bránia prenikaniu oxidu uhličitého a ďalších látok. Podobne, ale už zložitejším postupom, sa postupuje pri opravách betónových konštrukcií.
Ďalšou požiadavkou na náterové systémy pre povrchové úpravy betónu je schopnosť prekleňovania trhlín vznikajúcich na povrchu betónu. Vrstva pružného neporušeného náteru bráni prenikaniu oxidu uhličitého do vnútra konštrukcie vzniknutými trhlinkami. Preto musí mať celý náterový systém vysokú schopnosť pružnosti a to aj v zime pri nízkych teplotách. Vhodným náterovým systémom možno podstatne predĺžiť životnosť celej stavby.
Rozsah úpravy podkladu a voľba náterového postupu závisí od stupňa narušenia betónu. U nedeformovaného betónu postačí mechanické očistenie, prípadne dôkladné odstránenie niektorých prípravkov.
Betónové plochy s jemnými sieťovými trhlinami je výhodnejšie umyť vysokotlakovým čistiacim zariadením alebo očistiť otryskaním. Trhliny v betóne je potrebné klinovite rozšíriť a vyčistiť. Nesúdržné, narušené a nedostatočne priľnavé časti betónu (znejúce pri poklepe duto) je potrebné odstrániť a obnaženú oceľovú výstuž očistiť, najlepšie otryskaním.
Obnažená oceľová výstuž sa ošetrí antikoróznym náterom, buď špeciálnym alebo bežným, ale odolným alkalickému prostrediu a s dobrou priľnavosťou k ďalším vrstvám. Praskliny a menšie diery je možné vyplniť špeciálnym pružným tmelom. Na hrubé vysprávky a vyplnenie chýbajúcich častí betónu sa použijú na to určené zmesi, napr. polymercementové.
Na nanášanie penetračných a základných náterov sa používa štetec alebo maliarska štetka, aby sa farba dobre aplikovala do pórovitého podkladu. Na nátery ďalších vrstiev je rýchlejšie nanášanie valčekom alebo striekanie.
17. 05. 2018
Značka BALAKRYL uviedla v máji 2018 na trh nové moderné odtiene univerzálnych farieb UNI. Pri výbere sme sa inšpirovali vami, našimi zákazníkmi. Do ponuky sme pridali tie odtiene, ktoré ste si dávali miešať na mieru v Miešacích centrách BALAKRYL.
"[* …
13. 04. 2018
Aj v tomto roku podporila značka BALAKRYL benefičné podujatie s názvom „Opri sa o mňa“.
„Veľmi pekne Vám ďakujeme za podporu benefičného kultúrneho podujatia s názvom ,,Opri sa o mňa“, ktoré sme aj vďaka Vašej podpore …
PODLAHOVÉ LAKY
Vyskúšajte si,
aký vzhľad
dosiahnete
s našimi lakmi
na drevených podlahách!
Flash aplikácia tu:
VYSKÚŠAŤ
Distribútor:
PPG Deco Slovakia, s.r.o.
Sad SNP 667/10, 010 01 Žilina